Scientists say sitting is as addictive as alcohol and drugs

The Dutch were again declared champions this week. In Healthy or Not, health journalist Tijn Elferink tackles a puzzling subject. Sitting is addictive, and according to scientists, “seat use disorder” should be treated in the same way as smoking cessation, alcohol and drugs.

by Tijn Elferink

Think of chair use as an addiction. Addiction doctor Robert van de Graaf, cardiologist Leonard Hofstra and prof.dr. Erik Scherder made the remarkable appeal in the latest issue of the international scientific journal. Journal of Physical Activity and Health.

“Anyone who sees the chair as potentially harmful and addictive will sit less,” says Van de Graaf. “In people who reduced their chair use, we saw withdrawal symptoms during the first weeks, such as fatigue, irritability and an unpleasant or painful feeling.”

In 2012, the health organization WHO sounded the alarm about our sitting behaviour. Scherder has been emphasizing the usefulness of exercise for some time. “People listen to him, but don’t move,” the professor explains. And indeed: figures from TNO this week show that we are sitting down again: an average of 10.1 hours on weekdays.


If you cut sitting from eight hours to less than four hours, there are huge health benefits.

Leonard Hofstra, cardiologist


The chair is a modern invention

According to cardiologist Hofstra, 5.3 million people die prematurely every year due to prolonged sitting. “For example, it increases the risk of cardiovascular disease, diabetes and brain disease. If you reduce sitting from eight hours to less than four hours, there are huge health benefits.”

Addiction doctor Van de Graaf read all chair history books and found that sitting in a chair can be learned like smoking a cigarette. “In the past, no one had a chair. A king or an emperor had a throne, others squatted on the ground. It’s a very natural position for people.”

Comfortable chairs are a modern invention and belong to the ranks of alcohol, cigarettes, junk food and drugs. Chair use is arguably the most common addiction in the world. “Using addiction treatment definitions, many people have severe chair use disorder.”

  • Een leefstijlprogramma kan jou helpen als je wat gezonder wil gaan leven. Kijk op Independer om te zien waar je met je zorgverzekering terecht kunt.

Sağlıksız davranışlara odaklanın

Van de Graaf, egzersizi teşvik etmek yerine öncelikle sağlıksız davranışları azaltmaya odaklanmamız gerektiğini söylüyor. Scherder: “Bir kişinin daha az oturmaktan daha fazla hareket etmesi daha zor olabilir.” Bağımlılık uzmanı Van de Graaf, insanları daha fazla meyve ve sebze yemeye çağırarak, insanların otomatik olarak daha az abur cubur yemediğini söylüyor. “Sandalye kullanımını azaltırsak, alan yaratılacak ve insanlar doğal olarak daha fazla hareket etmeye başlayacak.”


Son 24 saat boyunca ne kadar ve ne üzerinde oturduğunuzu yazın. Ve sonra: Bu konuda nasıl hissettin?

Robert van de Graaf, bağımlılık uzmanı


Van de Graaf, bir test olarak, bir grup oturan insanı aşırı derecede tedavi etti. Onlara diğer bağımlılıklara davrandığınız gibi davrandı. “Bilişsel-davranışçı terapi farkındalıkla başlar” diye açıklıyor. “Son 24 saat içinde ne kadar ve ne üzerine oturduğunuzu yazın. Sonra: Bu konuda ne hissettiniz? Ve neden bu sandalyeyi kullandınız?”

Oturmanın bağımlılık yapan yönleri var

Sonuç olarak, sandalye kullanımı önemli ölçüde azaldı ve katılımcılar daha zinde hale geldi. İlk birkaç hafta boyundan kalçaya kadar her türlü fiziksel sorunu yaşadılar. Van de Graaf, “Ağrı ve rahatsızlık yoksunluk belirtileridir” diyor. Ayrıca, yeni davranış çevrelerindeki insanlara bulaşıcıydı. “Ayrıca bu etkiyi sigara ve alkol gibi diğer bağımlılıklardan uzak durmada da görüyorsunuz.”

VUmc’da profesör olan kardiyolog Hofstra’ya göre, oturma pozisyonunun bağımlılık yapan yönleri olduğu gözlemi, daha fazla araştırmayı haklı çıkarıyor. “Şu anda esas olarak tütün ve gıda endüstrisiyle ilgileniyoruz, ancak sandalye üreticileri de endişelenmeli.”


Rahat sandalyeler kapıdan dışarı çıkabilir. Çünkü rahat değilsen, sorun değil.

Robert van de Graaf, bağımlılık uzmanı


Van de Graaf, kendimiz de bir şeyler yapabiliriz, diyor. “Rahat sandalyeler çıkabiliyor. Çünkü rahat oturamıyorsanız doğru yere geldiniz.” Bu sandalyeleri ikinci el mağazasına götürmeyin. “Kıçını kimseye vermiyorsun, değil mi?”

Sigara içmek gibi oturmak da öğrenilebilir. Her şeyden önce rahatlık, bizi hareketsiz bir varoluşa cezbeder. Bir “koltuk kullanım bozukluğu” diğer bağımlılıklar gibi tedavi edilebilir. O halde yeni olan, kötü davranışların azaltılmasına yapılan vurgudur: madde kötüye kullanımı. Bu otomatik olarak hareket etmek için daha fazla alan yaratır.


Lees meer over:

Gezondheidverslaving

Source: NU

follow: